Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tuusulan tulipalo | Poliisilla alustava arvio syttymissyystä

Pelastuslaitos hälytettiin Lahelantielle puoli neljän aikaan aamuyöllä.

Lahelan keskiviikkoaamun teollisuusrakennuksen suurpalo sai mahdollisesti alkunsa ajoneuvosta, jota korjattiin rakennuksen tiloissa, Itä-Uudenmaan poliisilaitokselta kerrotaan Keski-Uusimaalle.

Palopaikan tekninen tutkinta ei ole ollut vielä mahdollista lämmön takia, mutta poliisilta puoli yhdentoista aikaan saatujen tietojen mukaan kyse ei ole ollut kuitenkaan hitsaamisesta tai muista tulitöistä, poliisista kerrotaan.

Asiassa ei epäillä tällä hetkellä rikosta.

Keski-Uusimaan tietojen mukaan rakennuksessa oli amerikkalaisiin harrasteautoihin liittyvää toimintaa.

Alla olevalla videolla näkyy tilanne kiinteistöllä keskiviikkona hieman aamuyhdentoista jälkeen.

Video: Auli Henriksson

Tulipalo Tuusulan Lahelantiellä sijaitsevassa teollisuusrakennuksessa syttyi varhain aamuyöllä. Pelastuslaitos sai hälytyksen rakennuspalosta puoli neljän aikaan aamuyöllä.

Suuresta rakennuspalosta annettiin pian vaaratiedote leviävän savun vuoksi. Vaaratiedote purettiin puoli kahdeksan jälkeen aamulla. Sammutustyöt ovat edelleen kesken.

Keski-Uudenmaan pelastuslaitos kertoi puoli seitsemän aikaan saaneensa palon rajattua. Sammutus- ja raivaustyöt jatkuvat koko aamupäivän ajan.

Palo ei levinnyt viereiseen K-market Lahelaan. Kauppa säästyi myös savuvahingoilta ja saatiin avattua reilut kaksi tuntia tavallista myöhemmin.

Palosta on aiheutunut mittavia omaisuusvahinkoja, joiden laajuutta päästään arvioimaan vasta jälkisammutuksen jälkeen, kun pelastuslaitos ja poliisi voivat tutkia palon syytä.

Palaneessa teollisuushallissa sijaitsi Lahelan kauneus- ja hyvinvointikeskus, jossa toimi useita alan yrittäjiä. Kiinteistössä oli K-U:n tietojen mukaan myös edellä mainittua autotoimintaa sekä mattovarasto.